אקטואליה ברפואה

מח אחד, קניסולוגיה

הרב יהודה הלוי עמיחי
לכבוד הרב שלום האם מותר ללמוד את השיטה שנקראת מח אחד(קינסולוגיה)? האם מותר ללכת למי שמטפל בשיטה הזאת?

מאכלים לא בריאים

הרב יעקב אריאל
שלום לרב.קראתי במקום כלשהוא שראוי לאדם, אך לא חובה,לא לאכול מאכלים לא בריאים (כאלו שאינם מזיקים מיד) ובכלל לחיות בצורה בריאה.מחד, מדוע זו אינה חובה? הרי אדם שבמשך שנים אוכל סוכר בכמות גדולה ודאי ייחלה מכך?מאידך האם זה אומר שכל מאכל/מוצר המכיל מלח ,סוכר וכו אסור(או לפחות ראוי שלא ייאכל)?

עישון טבק הסכנה והאיסור מהתורה

הרב יעקב אריאל
ידוע ע"פ פרסום רשמי של משרד הבריאות כי כעשרת אלפים מתים מידי שנה בתוצאה מעשן טבק.מתוכם כ- 1500 מתים מעישון פסיבי וזה מלבד מחלות. נקבע גם ע"פ מחקר שנהגים מעשנים מעורבים יותר בתאונות דרכים. היו ת.ד עם הרוגים בשל סיגריה שנפלה או הודלקה. בשנים האחרונות נודע כי בכל עלי הטבק יש ספיחה רבה של יסוד פולוניום …

כפייה לניתוח כריתת רגל

הרב ד"ר מרדכי הלפרין
מהן דעת ההלכה ודעת החוק בנוגע לניצולת שואה חולת סוכרת שהשתתפה בניסויים של יוזף מנגלה, והיא אינה רוצה שיכרתו לה את הרגל כדי להצילה. האם חובה להתעקש על הכריתה או לא?

תרומת כליה על ידי כוהן ולוי

הרב עזריה אריאל
האם כוהן או לוי שתורם כליה נחשב בעל מום ונפסל לעבודת בית המקדש?

נגיעת פיזיותרפיסטית בגברים

הרב ד"ר מאיר פרנקל
מה מותר לפיזיותרפיסטית לעשות בעבודה עם גברים מבחינת דיני נגיעה בהם?

פקק הרחם לעניין טומאת נידה

הרב ד"ר מרדכי הלפרין
כידוע, אחד מן התהליכים שעוברת אישה מעוברת לפני הלידה הוא יציאת פקק הרחם. האם האישה נידה בשלב זה?

שימוש בשִליה לאחר לידה

הרב ד"ר מרדכי הלפרין
ידוע שיש הרבה סגולות לשִליות של תינוקות, ויש אפשרות לרקוח מהן תרופות הומאופתיות שיכולות לטפל בתינוק שהשִליה נלקחה ממנו ולשפר את מצבו הבריאותי. האם מותר לפי ההלכה להשתמש בשִליה אחרי לידה?

מניעת היריון

הרב אודי רט
בשעה טובה נולד לנו ילד שלישי, ועדיין בננו הבכור אינו בן שלוש. ברוך השם!! יש לנו שאלה לגבי מניעת היריון. מבחינה אמונית קשה לנו עם השאלה, כי ברור לנו שהקב"ה מתכנן הכול ושום דבר לא קורה במקרה. בכל זאת אנו מרגישים שכדי שיהיה לנו כוח בהמשך להמשיך לגדל משפחה גדולה וטובה, אנו זקוקים ל'הפסקה' של שנה-שנת…

האם עדיף שבמעבדות הפוריות יעבדו נשים

הרב אריה כץ
העבודה במעבדות הפוריות כוללת בעיקר בדיקות של דגימות זרע והכנת זרע להשבחה. לאחר עשיית הבדיקה נזרק הזרע. הדבר נכון גם לגבי שאריות הזרע מההשבחה שאין משתמשים בהם. דברים אלו מעלים חששות לאיסור השחתת זרע. לאור זאת האם ראוי לדאוג שדווקא נשים יעבדו במעבדות הזרע, בשל העובדה שלחלק מהשיטות נשים אינן אסורות בהש…

האם יש חיוב לתרום דם או מח עצם?

הרב יוסף איתן
האם יש חיוב לתרום דם? ומה בנוגע ליהודי שהתברר שמֵח העצם שלו יוכל להביא מרפא לרעהו - האם הוא מחויב לתרום אותו?

האם מומלץ להתחתן עם בת דוד?

הרב יוסף איתן
חשבתי לבדוק היכרות למטרת נישואין עם בת דודתי, אבל הזהירו אותי שהדבר אינו מומלץ. למיטב זכרוני, יש בדברי חז"ל המלצה להינשא לקרובת משפחה. מה נכון לעשות?

טבילה בשבת

הרב עומר שפס
השבת חל ליל טבילתי. אני רגילה תמיד להתאפר לכבוד שבת, ואנו נמצאים השבת בנופש עם משפחתו של בעלי. אני חוששת מאוד שאם אבוא לסעודת השבת ללא איפור, כולם ישימו לב לכך שאינני מאופרת וישאלוני על כך. אם לא אמצא פתרון לכך, איאלץ לדחות את הטבילה למוצאי שבת. מה באפשרותי לעשות?

האם ראוי לדעת את מין העובר?

הרב יוסף איתן
הלכתי לעשות אולטרסאונד בזמן ההיריון, כדי לוודא שברוך ה' הכול תקין. בעלי אמר לי שעדיף שלא נדע את מין העובר, כי אין למידע זה שום תועלת רפואית. האם אכן ראוי להימנע מלבקש לדעת את מין העובר?