תעניות

בר מצווה בתפילת יום תענית אסתר

הרב אהוד אחיטוב
שלום רב. ביום חמישי ב"ה בתענית אסתר יהיה בתפילת שחרית נער בר מצוה שעולה לתורה. האם אומרים תחנון או לא? מה עם כל התחנונים עצמם של התענית. איך נוהגים בבקשה? חן.

עשרה בטבת - יום הקדיש הכללי

הרב אהוד אחיטוב
שלום רב, ב"ה קיבלתי משימה לדבר בחבורתא על יום הקדיש הכללי -בעשרה בטבת. קראתי את החומרים ברשת, אך אני מחפשת את התרומה החברתית של היום הזה- בנושא הקדיש הכללי לחברה . איך זה חשוב בעשייה החברתית. ואיך זה תורם לחברה מסביבנו. אציין שהקהל מעורב/חילוני. ואם אפשר נא לכוון אותי לטקס לימודי. אודה לתשובתכם הדחו…

חיוב אשה מניקה בצום דרבנן

הרב יעקב אריאל
האם אשה שילדה בתוך עשרים וארבע חודש ואינה מניקה פטורהמצום גדליה?

שרפרף בתשעה באב

הרב יעקב אריאל
האם מותר להביא שרפרף לבית הכנסת בתשעה באב?

כיבוי אורות בתשעה באב

הרב יעקב אריאל
האם בליל ט"ב יש לכבות את האורות כליל ולהביא נרות אושמותר להדליק חצי מהאורות?

צום תשעה באב לנשים בחודש תשיעי

הרב יעקב אריאל
האם נשים בהריון בחודש התשיעי פטורות לצום בתשעה באב?

שירות מבצעי בתשעה באב

הרב יעקב אריאל
בתשעה באב אהיה בשירות מילואים, ברצוני לדעת מהו דין איסורי אכילה, שתיה ונעילת הסנדל לכתחילהבצום זה ובשאר צומות בשירות מבצעי. ברצוני להעיר שהייתי בעבר פעמים רבות בשירות מבצעי בעתצומות, אך תשובות מסוג ``אם תרגיש שאתה זקוק לשתייה תשתה``וכו` מעולם לא סיפקו את דעתי שהרי בשירות מבצעי עסקינןולעולם לא ניתן…

חייל בשירות בתשעה באב

הרב יעקב אריאל
האם העובדה שצום מוריד לפחות במידה כלשהיא את היכולתהמבצעית של החיל, אינה מםפקת להתיר שתייה ואכילה בשיעוריםמתחילת הצום ? האם חייל היוצא לדוגמא לפעילות במחסום למשך מספר שעות בחוםכבד צריך לשתות רק אז ורק לשיעורין? האם אין חשש שזה יהיהמאוחר מדי ?

קינות בתשעה באב

הרב יעקב אריאל
א'' כתבת שרצוי להמנע מלחן מערב-אירופאי לקינה "אלי ציון"שהוא קרוב למארש. הלחן הזה קיים שנים רבות בהרבה קהלותוהפך לנכסי צאן ברזל שלהן. והרי יש קהלות רבות המשתמשותבמנגנות שמחות דוקא: למגלת איכה ולקינות אחרות (הקורדיםבמיוחד, למשל) והרי כולנו קוראים בתורה במנגנה השמחההיומיומית, וגם בהפטרה את שני הפסוקים …

טלית ותפילין בתשעה באב

הרב יעקב אריאל
האם לכל השיטות לא מתעטפים בטלית ותפילין בשחרית של תשעהבאב?

אשה מנקת בט' באב

הרב יעקב אריאל
איך למעשה צריכה לנהוג אשה מניקה בט'' באב .המדובר בהנקה מלאה אם כי לעיתים רחוקות כשהאשה היתה מאודעיפה נתנו גם תחליף חלב אך זה קרה פעמים בודדות בלבד.

נעלי ספורט עם קישוטי עור בט' באב

הרב יעקב אריאל
האם ההלכה של איסור נעליים מחופות בעור בט'' באב מתייחסת גםלנעליים העשויות מניילון וגומי שיש עליהן רק בצד החיצוני פסים שלעור?

טלית ותפילין בט' באב

הרב יעקב אריאל
האם מתשובתו של הרב לגבי הנושא של טלית ותפילין בט'' באבבשחרית ניתן להבין שמנהג האשכנזים כיום הוא בכל מקרה לא להניחתפילין ולהתעטף בטלית בשחרית אלא במנחה?

צום תשעה באב לחייל בתפקיד

הרב יעקב אריאל
חייל הנמצא בתפקיד בצום תשעה באב ועליו לשמור מספר שעותבמשך היום מתחת כיפת השמיים באיזור הנגב. הדבר גורם לולהרגשת חולשה כללית רבה. האם ניתן להתיר לו לשתות פחות מ- 40 סמ"ק בהפרשים של 4 דקות?

ישיבה ושכיבה בט' באב

הרב יעקב אריאל
שלום לכבוד הרב אריאל הבנתי שבתשעה באב צריך לשבת על הארץ או על כסא נמוךלפחות עד חצות היום. ב"ה אין לי בעיה פיזית לשבת כך, אבל קשהלי לקרוא כך ויקשה עלי להתאבל ואסיח דעתי ויתכך שאגיע לידישעמום. אבל אם אשב על כסא אוכל לקרוא מעניני היום ולהתאבל.האם מותר לי. ועוד שאלה לא קשורה, מה דין שכיבה במטה או לא ב…

קריאת ספרים

הרב יעקב אריאל
א. האם מותר לקרוא את ספריו בתשעה באב ? (שהרי מצטט הרבהמהמקורות). ב. האם הספר שלו מחוייב בברכות התורה (שכן לא נכתב לשםלימוד תורה ממש). ג. האם יש עניין לקרוא את ספריו?תודה.

מניקה בת"ב

הרב יעקב אריאל
האם אשה שמניקה בפועל, צריכה לצום בת"ב?מה הדין לגבי יוה"כ?

חיוב אישה הרה בצום

הרב יעקב אריאל
האם אישה הרה בתחילת השליש השלישי להריון חייבת לצום כרגילבתשעה באב? איך אפשר להקל אם הצום מקשה?

צום בהריון

הרב יעקב אריאל
אני בחודש השביעי להריוני. האם אני חייבת לצום בתשעה באב?(הבעיה היא מבחינת שתיה, ימי הקיץ מאוד חמים).

תענית דיבור

הרב יעקב אריאל
האם קבלת תענית דיבור הוא דבר ראוי לכל אחד או רק לפרושיםמיוחדים? והאם יש לתענית זו כללים משקיעה ועד שקיעה וכו'.השאלה נובעת מכך שאני יוצא מטעם עבודה לחו"ל ואני נמצאלפעמים בשבתות במקום שאין יהודים ואני רוב היום מסתגר בחדרממילא. האם כדאי לנצל שבתות אלה לתענית דיבור?
הקודם   1    2    3    4    5    6    7    8    הבא