נושאים נוספים

סדרת הספרים 'לאורו של הראי"ה' במבצע מיוחד

מערכת למעשה
לקראת יום פטירת הרב קוק שיחול השבוע - הספרים של 'לאורו של הראי"ה' במבצע מיוחד

חגיגת מבצעים לשבוע הספר

מערכת למעשה
לכבוד שבוע הספר כל ספרי מכון התורה והארץ במבצע מטורף: 3 ב100. משתתפים במבצע: ספרי הרב נריה "לאורו של הראי"ה", קומיקס לילדים ועוד

אתגר חגיגי ליום העצמאות: הישראלי השורשי

משחק אינטראקטיבי למשפחה ולקהילה  ליום חגה ה-69 של מדינת ישראל, העוסק בדמויות מופת, אירועים היסטוריים, מקומות בארץ וטבע ישראלי והכל מנקודת מבט שורשית וערכית.

כבוד האדם

גדעון נאור
ערך כבוד האדם, מהווה בסיס חשוב מאוד לחשיבותו של כל אדם כיחידה עצמאית - ייחודית הנותנת לו את המוטיבציה הפנימית לחיות ולפעול בעולם. אבל מצד שני, הכבוד עלול לגרום לתוצאה שלילית, להפרזת יתר בחשיבות העצמית וכתוצאה מכך פגיעה בכבודם ובצרכיהם של אחרים.

צדק חברתי ובניין בית המקדש

הרב גבריאל קדוש

ישנו קשר אמיץ בין המצב החברתי-מוסרי של עמנו לבין בית המקדש, קיומו או חורבנו, חלילה.

מה בין 'כאילו עשאום' במצוות התלויות בארץ לבין 'כאילו עשאום' בתורת חטאת

הרב יהודה הלוי עמיחי
מדוע חשש משה רבנו בייחוד על מצוות התלויות בארץ ולא על כל המצוות כולן? מה בין תורת חטאת לתורת זרעים, מדוע אין העיסוק בתורת זרעים נחשב כאילו היא קוימה?

כוחה של טבריה – לימוד זכות על ישראל

הרב אמנון ויסבוים
לכל מקום ומקום בארצנו הקדושה יש מהות משלו, ומכונה הוא על פי מהותו. שני שמות נקראו לעיר הקודש טבריה ת"ו: בתנ"ך- רקת, ובלשון חז"ל - טבריה. חכמינו נחלקו בשאלה האם שמה המקורי טבריה וכינויה 'רקת' או להפך, והביאו טעמים לכינויה.

החוזר מעורכי המלחמה וחנוכת הבית בארץ ישראל

הרב יאיר גנז

מי אשר בנה בית חדש ולא חנכו ילך וישוב לביתו- במה שונה מלחמת מצווה שאין מתחשבין בטירדתו ובחוסר הריכוז של הלוחם? הרי גם שם מורך לב ופחד הם תחילת הנפילה...

חנופת הארץ

הרב דורון ותקין

לאחרונה, מנסים להפריד בזהות הלוחמה בטרור עם מאבקנו על הארץ. בנכונות לוותר על חלקים מארץ ישראל תמורת הסכמים עם גורמי הטרור- יש כרסום בעמדה המוסרית שלחמה בטרור, בטענה שיהיה שקט ושלווה.

מלחמה בטרור- הכרתת הרשעות מהארץ

הרב יהודה זולדן
יש מי שרואה בלוחמה בטרור אכזריות נגדית, ירידה לאותם נורמות התנהגות שלהם. אך אין זה כך. המטרה היא לא הרג לשם כוחנות והשגת מטרות חומריות, אלא לשם תיקון העולם, זה יהיה אכזרי יותר, אם לא נטפל ונסלק את הטרור.

חדש: אתר המרכז את תורתו של הרב יעקב אריאל שליט"א

אתר חדש המרכז את תורתו ומסמן וקורות חייו של הרה"ג יעקב אריאל שליט"א, נשיא מכון התורה והארץ. באתר מאגר שו"ת רחב, מאמרים מפרי עטו ועוד. צילום: שלומי שלמוני

יום עיון לזכרו של מרן הרב שאול ישראלי זצ"ל בכפר-הרוא"ה

"כה אמר האיש בלכתו לדרוש אלוקים לכו ונלכה עד הראה"(שמואל א',ט') - יום עיון לזכרו של מרן הרב שאול ישראלי זצ"ל התקיים בכפר-הרוא"ה בנושא משנת הציונות הדתית והשמיטה.

חסדי אבות לפרשת וירא

הרב עזריאל אריאל
המוסר של אברהם אבינו אינו מוסר של עבדים מסכנים, הנפעלים מתוך חולשת נפש ע"י מציאות קשה ואכזרית. זהו מוסר הפועל על המציאות ומעצב אותה כרוחו. על כן כל מעשיו של אברהם הם בשמחה, בריצה ובזריזות.

מפעלו הפרשני והטקסטואלי של ר' שלמה סיריליו לירושלמי זרעים

הרב עמוס סמואל
ר' שלמה סיריליאו (ספרד, לפני 1492 - ירושלים, לפני 1555) הוא הראשון מבין פרשני התלמוד הירושלמי שפירושו שרד והגיע אלינו

מיון ירקות לפי ייעודם

ד"ר אביחיל גרינברגר
במאמר זה נדון במיון הירקות לפי ייעודם השיווקי. הדוגמאות שנביא יהיו מתוך ירקות המוכרים בארץ, ואף לא כולם. וודאי שבארצות אחרות ישנם ירקות רבים וייעודים שונים שאינם מוכרים בארץ

נקודת מפנה - האם אתם מאמינים בשינויים?

אתר 'אש התורה'
האם אתם מאמינים בשינויים? האם אדם אחד יכול לחולל מהפך? מה דוחף אותנו להצליח לעשות דברים ומה עוצר אותנו ומטיל מכשולים בדרכנו?

בין שתי אגדות

הרב צבי שורץ
המאמר עוסק בשתי אגדות מאגדות החורבן

אם האדמו"ר מסטאמר צדק אז גם יהושע בן-נון טעה

מתוך חדשות סרוגים
בעקבות המאמר על כך שהעלה אפשרות שמדינת ישראל היא טעות היסטורית מזכיר הרב איתי אליצור כי גם הבית הראשון והשני לא האריכו ימים, זה לא אומר שמשה רבנו טעה

השמטות וסילופים בספר "כתבי מעדני ארץ" לגרש"ז אויערבאך זצ"ל

הרב יואל פרידמן
דא עקא שלכאורה 'שני דברים מעיקים באישיותו' – קשריו עם מרן הרב קוק זצ"ל ויחסו להיתר המכירה. מה עושים אם כן – משכתבים את ההיסטוריה, מסלפים ומשמיטים, ובלבד ששני אלה יוצנעו שמא יקלקלו ויטו את צעירי הצאן מדרך הישר
הקודם   1    2    3    הבא