אקטואליה בכשרות

חלב 'מהדרין'

הרב מרדכי וולנוב
מוצרי חלב שונים כשרים בכשרות רגילה (לא 'מהדרין'). פעמים רבות, הסיבה היחידה שאינם מוגדרים 'מהדרין', היא החשש שהחלב נחלב בשבת תוך כדי חילול שבת, באופן שאסור מבחינה הלכתית. השאלות הנשאלות הן האם יש בעיה באכילת מוצרי חלב אלו, ומה לעשות כשאי אפשר למצוא מוצר דומה בכשרות מהודרת?

משגיח או משגיחה?

הרב יצחק גרינבלט
דבורה הנביאה הביאה איתה בשורה לעמ"י, נשים יכולות להיות בשלטון. ובכל זאת הפוסקים מעלים את המורכבות של תפקידי שררה לנשים לא רק מצד ההלכה.

ניקוי ירק עלים ללא גידול מיוחד למניעת חרקים, ב'סטרילי'

רבני כושרות, והרה"ג יעקב אריאל
לאחרונה התפרסם מחקר על שיטות ניקוי של ירק עלים המשווק ללא פיקוח מחרקים ומריסוסים, לאחר השרייה בתרכיז לשטיפה ניקוי וחיטוי של פירות וירקות המכונה 'סטרילי'. תוצאות הבדיקות שלנו מעידות על כך שישנם חרקים שאינם יורדים בשטיפה באמצעות חומר הניקיון הנ"ל.

הרב אריאל: בשר מהונדס איננו "פרווה"

שלמה פיוטרקובסקי
שאלת מעמדה של רקמה בשרית המיוצרת על ידי הרבייה של תאי גזע ולא כחלק מבעל חיים, נדונה בהרחבה בכרך החדש של כתב העת "תחומין".

אזהרה לצרכנים: נפות חשמליות ללא אישור הלכתי מוצגות כמאושרות

ידע הציבור וייזהר! נעשתה הטעיה צרכנית חמורה, ואל השוק הוכנסו נפות חשמליות עליהן מתנוסס אישור מכון צומת, כאשר בפועל ישנם דגמים שלא זכו להכשר כלל!

המאבק על הכשרות

אליהו אקרמן מתוך "חדשות משפחה"
כחלק מהמתקפה על הרבנות הראשית בנושא הכשרות, פורסם דו״ח שהוזמן בידי משרד האוצר הטוען כי מונופול הכשרות הוא גורם מרכזי ביוקר המחייה. ארגון חותם, בשיתוף מכון כושרות מצביע על נתונים שגויים בדו״ח, ומציע פתרונות מעשיים לשיפור מערך הכשרות תוך שמירה על סטנדרטיים הלכתיים ברורים.

פתרון הלכטכני לבישולי נכרים במטבח מוסדי

הרב ישראל רוזן
בעיית איסור בישולי נכרים מחריפה והולכת בדור האחרון, במיוחד במטבחים ציבוריים. במכון 'צומת' אנו שוקדים על פיתוח מנגנון אלקטרוני שיאפשר השגחה ופיקוח. המכשיר יבטיח הפעלה ראשונה על ידי יהודי וכן יגרום למניעת הכיבוי של מתקן החימום והפעלתו שנית בלא המשגיח.

אחד האולמות המוכרים בארץ אפשר לגויים לבצע מצוות הפרשת חלה

רבנים ממכון התורה והארץ סירו במפעל בונז'ור בקריית גת, במסגרת תוכנית לימוד חדשה המסבירה את התהליכים בתעשייה המודרנית

שאריות חומרי הדברה בירקות עלים 'ללא חרקים'

אג' יוסי אושר
במאמר קצר זה, ברצוננו לסקור את מצב ההדברה בירקות עלים רגילים ובירקות עלים 'ללא חרקים', ואת הטיפולים הנוספים שניתנים לירקות 'ללא חרקים'

כושרות: "תיקון החקיקה שמוביל ח"כ שטרן, תגרום לקריסת מערך הכשרות"

דף העמדה, יוצא נגד הצעתו של חה"כ אלעזר שטרן שמבקש לשנות את 'חוק הכשרות הממלכתית' ולהתיר למסעדות פתוחות בשבת לקבל תעודת כשרות.

'כושרות': "תיקון חוק הכשרות יאפשר מכירת נבלות וטרפות כמוצרים כשרים ללא הפרעה"

נייר עמדה שהוציא מכון כושרות, תוקף את תיקון "חוק הונאה בכשרות" שהגישה ח"כ עדי קול. עוד הוסיפו בכושרות כי "יוזמי החוק מעוניינים לדרדר בכך עוד שלב את מעמדה של הרבנות הראשית כגוף התורני ממלכתי במדינת ישראל"

כושרות- תיקון חוק איסור הונאה בכשרות

בכושרות, מציעים להוסיף מספר כלים שיעזרו לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות לאחר שסגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהאן יזם את תיקון החוק.

המבורגר מלאכותי – כשר או לא כשר?

לאחרונה הודיעו מדענים באירופה על פריצת דרך בתחום המזון כשהצליחו לפתח בתנאי מעבדה בשר סינתטי שאינו נתח מבשר של בהמה. מהי עמדת ההלכה בעניין? רבני פורום חותם בחנו והגיעו למסקנות בסוגיה

משקי גוש קטיף, יש דבר כזה?

הרב יצחק גרינבלט
במקומות שונים כשאדם נכנס למטבח צבורי ושואל על כשרות האוכל הוא שומע ש"הירק גוש קטיף", כידוע לי כבר גרשו... אך כמה שנים אחרי, אנו שומעים על 'יבול מח"ע', יבול של משקי חבל עזה. אחינו המגורשים מישובים השונים הקימו חברה משותפת המאגדת ומשווקת את הגידולים החקלאיים שלהם.

הרב יצחק יוסף: חל איסור לאכול ארבה;

הרב יצחק יוסף
החל מהשבוע שעבר הגיעו מיליארדי חגבים מגבול מצריים והתעוררה שאלה- האם מותר לאוכלם?

הציבור הלא יהודי בבריטניה מסתער על הבשר הכשר

בעקבות פרשת בשר הסוס בבריטניה התחילו נוצרים ומוסלמים במדינה לקנות בשר כשר

הימצאות שאריות חומרי הדברה בירקות עלים

הרב יגאל קמינצקי
הרב יגאל קמינצקי מתייחס לפסיקתו של הראשון לציון הרה"ג שלמה משה עמאר שליט"א בדבר הימצאות שאריות חומרי הדברה בירקות עלים ללא תולעים, וללא פיקוח בריאותי.

כשרות בסילבסטר

במסגרת ישיבה של מועצת הרבנות הראשית נדרשו הרבנים לדון בסממני "הסילבסטר"- ראש השנה הלועזית, ולהחליט מה מבין מנהגי חגם הוא עבודה זרה ומה משמש כפולקלור בלבד.

כיצד מהדרין?

הרה"ג יעקב אריאל שליט"א
מכיון שהידור מצוה מונחה על ידי רעיון הקדושה, יש לבחון אותו על פי אמת מידה זו. לכך התכוונו חז"ל באומרם "לא עם הארץ חסיד"

מזל דגים

הרב משה כ"ץ, כושרות
לאלו דברים יש לשים לב בעת קניית דגים? ומה לעשות במידה ולא רואים את הקשקשים? הרב משה כץ מארגון 'כושרות' במאמר מיוחד לקראת חודש אדר - מזל דגים
הקודם   1    2    הבא