אקטואליה ואמונה

הרב אליקים לבנון נגד חגיגות הסילבסטר

הרב אליקים לבנון
"האינקוויזציה עינתה יהודים בעינויים קשים, תלתה ושרפה אותם. מחקרים מצביעים על כך שגם הנאצים יימח שמם ינקו את שנאתם ליהודים- מתוך השנאה שהכנסייה הנוצרית דאגה להעצים במשך מאות בשנים"

שומרים הפקד לעירך

הרב יצחק גרינבלט
במצב בו נמצא עם ישראל, ישנו תפקיד חשוב לאנשי הבטחון, ואף פעמים רבות שהם נדרשים לסכן את נפשם כדי להציל את האנשים בעם ישראל. האם מותר לאיש בטחון להסתכן כדי להציל אחרים? האם הוא מחוייב בכך?

מפגש רבני "תורה ומדינה" עם הרב נפתלי בר אילן

במסגרת הרחבת הידיעות והעמקת הלימוד, נפגשו רבני "מרכז תורה ומדינה" עם הרב נפתלי בר אילן, מחבר סדרת הספרים "משטר ומדינה בישראל על פי התורה" ורבה של מערב רחובות

חדש באתר - הדף היומי, הלכה יומית, לימוד אמונה יומי ועוד.

חדש באתר 'מכון התורה והארץ' - הלימוד היומי: מספר אפשרויות להעשרה ולימוד המתעדכנות מדי יום: הדף היומי מלווה בשיעורו של הרב אביחי קצין, הלכה יומית, לימוד אמונה יומי ועוד. אל תפספסו

הרב יעקב אריאל: "להגיד לנוער בישראל שהנצרות שינתה את אופיה, זהו עוול בלתי נסלח"

הרה"ג יעקב אריאל
מדינת ישראל מאבדת את זהותה? הבוקר התקיימה בכנסת ישיבה של וועדת החינוך בה הוחלט לקדם חינוך לעולם הנוצרי לתלמידי בתי הספר בארץ בעקבות ציון 50 שנה למותו של האפיפיור יוחנן ה-23". הרב אריאל תוקף את ההחלטה ומוסיף: "לא ניתן ללמד תכנים של הנצרות החושבת שהיא מחליפה את עם ישראל, בבתי הספר היהודיים"

יציאת צרפת

הרב יצחק גרינבלט
זכינו לשמוע שברוך ה' יש גידול משמעותי מאוד בעלית היהודים מצרפת. אין ספק שמקום זה מדאיג רבים המכירים את המצב, וחרב ההתבוללות שהונפה במקומות רבים על עם ישראל, פשטה רבות במקום זה. האם ישנה מצווה לעלות לארץ? או שמא רק לגור בה?

מה אנו יכולים לעשות לפצועים?

הרב יצחק גרינבלט
כפעם בפעם אנו שומעים על תאונה, על מחלות של אנשים מפורסמים, ובטבעם של הדברים אנו מגיבים כך או אחרת, אך האם יש לנו מה לעשות? האם יש לנו תפקיד, או שמא רק לדעת וזהו?

קריעה על גדולי הדור

הרב יצחק גרינבלט
ישנם דברים שאי אפשר להמשיך מהם הלאה, הם חודרים לעומקים גדולים כל כך בעם ישראל. עוד מהדהדים המראות והקולות משלשום, מהיום המר והנמהר שבו עם ישראל בכו את השרפה, וליוו את הגר"ע יוסף לבית עולמו. בדרך, בנוסענו שמענו את הפסיקה שפורסמה ברבים, שיש לקרוע, האם זו ההלכה לכל הדעות?

טוב להודות לה'...

הרב יצחק גרינבלט
בימי החופשה רבים מבית ישראל יוצאים לטיולים שונים, זוכים להיפגש עם נופים מיוחדים, להפיג את חום גופם במים הצוננים של הים והברכה, ויש הנוטים דווקא למעיינות הפזורים במקומות השונים, האם אנו מודים לה' על הטוב הזה?

בן פורת יוסף?

הרב אייל בן דוד
בעוון שנאת חינם חרב בית המקדש. הדברים נגד הציבור הדתי לאומי מזכירים לנו שוב למה עוד לא זכינו לבניין בית המקדש...

העיר הבזויה... מבלי יושב... האמנם?

הרב יצחק גרינבלט
במשך השנים מאז קום המדינה, עלתה שאלה בפני רבים, האם יש מקום לשנות בתפילה, כביכול "לעדכן" אותה לזמן בו אנו נמצאים? אחת הנקודות שעלתה בדיון היא ביחס לברכת "נחם" שאנו מוסיפים בתשעה באב, האם לא הגיע הזמן לשנות אותה, שהרי כיום יהודים יושבים שלווים בירושלים?

בית המדרש הנשי

הרה"ג יעקב אריאל שליט"א
נפשן של נשותינו ובנותינו חשקה בתורה. זוהי עובדה קיימת. בדורנו, שבו האישה מתקדמת בכל תחומי החיים ופתוחה להשפעות מתחלפות. עליה לבנות את אישיותה הרוחנית בצורה עצמאית

בחירת הרב הראשי - להעמיד צלם בהיכל?

הרב אייל בן דוד
בימים אלו בהם אנו נמצאים בעיצומם של הבחירות לרבנות הראשית מתגלעת מחלוקת גדולה על אופייה של הרבנות הראשית והעומד בראשה. מותר לחלוק זה על זה ומותר אף לעשות זאת בחריפות, אבל התנאי הבסיסי הוא שמירה על כבוד האדם

לימוד תורת הסוד

הרב יצחק גרינבלט
ל"ג בעומר, הילולא של רשב"י כותב ספר הזוהר, זמן שבו אנו נושמים את תורת הסוד, שמחים בה ומודים עליה. זכה עם ישראל לאוצר עצום שעליו מבוסס כל עולם הסוד, אך האם כולם יכולים ללמוד אותו? האם הוגבלה למידתו על ידי פוסקי ההלכה וגדולי ישראל?

ושמחת בכל הטוב

הרב יצחק גרינבלט
זמן חדש של גשמים מגיע אלינו. ממש קרוב כל כך לבקשת הגשמים, והנה שוב מוצאים אנו כותרות חדשות בעיתונים ובאתרים השונים, על הסופות הקרובות הצפויות, על הנזקים החדשים שפוקדים את המקומות שכבר החלה הסופה בהם, האם לא טועים אנו?

קשה סילוקן של צדיקים יותר מחורבן בית המקדש

הרב אייל בן דוד
נתבשרנו על פטירתו של הרב יהושע נויבירט. זכה הרב נויבירט לחבר חיבור מקיף בהלכות שבת, חיבור שנכנס לבתים רבים בעם ישראל. אדם שזכה שיתקבלו דבריו בעם ישראל בוודאי שיש לו זכות מיוחדת