אקטואליה בהלכה

מזונות? המוציא?

הרב יצחק גרינבלט
בריבוי הספרים יכול אדם כיום לברר לעצמו את ההלכות היום יומיות, ולפעמים נדמה שאדם יכול להסתדר בלי הדרכת המשנה "עשה לך רב" אך האם הדבר נכון? אחת מהדוגמאות הפשוטות שדומה שאף שהיא מצויה כל כך, דורשת היא את רוח ההלכה - לחמניות מזונות.

הרב רוזן על חוק הגיור

הרב ישראל רוזן
לקראת ועדת חוקה ומשפט שתתכנס בשלישי הקרוב בנושא "חוק הגיור" (חוק שטרן), ראש מכון צמת, הרב ישראל רוזן: "מטרת החוק לפתוח שער רחב לגיורים ליברליים ורפורמיים בתוך היהדות האורתודוקסית"

קריאת התורה ושניים מקרא ליוצאים לחוץ לארץ

הרב יהודה הלוי עמיחי
איך לנהוג במקרה של כפילות בקריאת התורה בשבת במקרה של טיסה לחו"ל? ומה יהיה הדין במקרה כזה בנוגע לקריאת שניים מקרא ואחד תרגום?

אנחנו לא ניתן תרופות ואתם לא תפסקו הלכות לזוג

ראש מכון פועה הרב מנחם בורשטיין מגיב לפרשת המקוואות, בדבריו מציין כי "אולי יש רפורמים שאוהבים את ארץ ישראל עם ישראל ותורת ישראל אך הם לא חלק מפסיפס ההלכה."

לכבוד שר הפנים מר גדעון סער הי"ו תחזקנה ידיך

במשרתך ובפעליך הטובים בעמידתך על המשמר לבל יחוללו ימי הקודש בפומבי בעירנו תל אביב ת"ו, שזהו דבר הנוגע ביסוד היהדות ולכבוד עמינו וארצנו הקדושה

תעתועי שעון?

הרב יצחק גרינבלט
בהצבעה שניה ושלישית אושרה הארכתו של שעון הקיץ, וקול שמחה בקע מבמת הממשלה, אנשים לא מעטים מצאו את עצמם השבוע מאחרים בשעה עקב מערכות אוטומטיות שלא השכילו לדעת על שינוי החוק, וגרמו לסומכים עליהם לאחר בשעה, ושוב עול השאלה, שעון קיץ, כן או לא? האם הנהגת שעון קיץ היא שאלה קשורה לרבנים או שמא רק לאנשי כלכל…

לטוס זה מסוכן?

הרב יצחק גרינבלט
במאה העשרים ואחד המרחקים התקטנו, אנשים רבים מתניידים בקלילות ממקום למקום. אנשים טסים ממקום אחד למקום אחר בעולם, הן לטיולים והן לצרכי עבודה, האם יש בכך בעיה? האם יש בכך סיכון?

ימנו אנו

הרב יצחק גרינבלט
הצעת החוק החדשה, הקובעת כי תאריך הלידה הקובע את כניסתם של ילדים למערכת החינוך הציבורית ייקבע על-פי התאריך הלועזי ולא התאריך העברי, היכתה גלים וזכתה בכנסת לביקורת חריפה מאוד של אחד מהשרים, אשר זעק חמורות על העדפת התאריך הלועזי שמקורו בנצרות, על התאריך העברי המבוסס על בריאת העולם.

אובמה, מלך?

בגמרא בברכות כתוב שמי שרואה מלך ממלכי אומות העולם צריך לברך "שנתן מכבודו לבשר ודם, השאלה הייתה האם דין זה חל על נשיא ארה"ב, ומי שרואה אותו צריך לברך?

האם ליזום התהפכות

הרב אייל בן דוד
מה יש לעשות במצב של איבוד בלמים? האם ליזום התהפכות?

הרבנים המשיבים באינטרנט נפגשו לכנס משותף

אתר "ישיבה" קיים כנס לרבנים העונים על שאלות הלכתיות באתרי האינטרנט

הולכים באויר

הרב יצחק גרינבלט
ידועים דברי הרמב"ם שכתב שישנם דברים שהם ברורים לאדם שאינם אפשריים, כגון אם אדם יטען שראה גמל פורח באויר. כיום כשאנו קוראים דברים אלו אנו מביטים עליהם באופן אחר, ודאי שאפשר לפרוח באויר, כולם עושים זאת, אך האם זה דבר חריג? האם צריך לברך הגומל על כך?

שיור 'אמה על אמה' בבתים חדשים

הרב אהוד אחיטוב
האם יש חובה להשאיר 'אמה על אמה' שאינה מסוידת כשבונים בית חדש, והיכן יש להשאיר אותה? האם מותר להוסיף על אותו מקום בקיר, ציור או כיתוב שיש בו אזכור של ירושלים?

מימון מערכות חינוך מכספי ציבור ותקנת יהושע בן גמלא

הרב רועי הכהן זק
על פי דין התורה, מערכת חינוך ציבורית אינה קיימת, אלא כל אב מחויב ללמד את בניו שלו תורה. נחלקו רבותינו האחרונים בדבר החיוב המוטל על האב לשכור בכסף את שירותיו של אדם שילמד את בנו, אם נבצר ממנו ללמדו בעצמו, או מסיבות אחרות.

חובת סימון מוצרים מהונדסים גנטית

ד"ר יונתן אייקנבאום
מזה קרוב לשני עשורים, חברות מסחריות מפתחות עבור חקלאים זרעים מהונדסים גנטית. יש בציבור אנשים המבקשים להימנע מצריכת מוצרים מהונדסים גנטית, הן מסיבות שקשורות לחשש בריאותי והן מסיבות שקשורות להשפעות אקולוגיות אפשריות. האם מכירת מוצרים מהונדסים גנטית לאנשים אלו, בלא ידיעתם, מותרת?

שיווק עיסות ממאפייה לצורך קיום מצוות חלה

הרב יואל פרידמן
באחד מרחובות בני ברק מתנוסס שלט בפתח אחת המאפיות, שהם מספקים עיסות לצורך קיום מצוות חלה. השאלה היא האם הנשים שקונות את העיסה שנילושה במאפייה, עושות כדין כשמפרישות חלה ומברכות על ההפרשה?

המכון הישראלי לדמוקרטיה ועמותת עיתים יוצרים מסך עשן וכשל לוגי בנושא חוק הגיור

בימים האחרונים פורסמה ע"י המכון הישראלי לדמוקרטיה ועמותת עתים, חוברת המביאה את הצעת חוק הגיור שנוסחה על ידם. "חלק ניכר ממאגר דייני הגיור שמוצעים אינם מנהלים אורח חיים דתי נורמטיבי", טוען הרב ישראל רוזן

כיצד יש להתייחס לחוק הגיור החדש

הרב אריאל בראלי
חוק הגיור יוצר ריחוק מהגרים , התורה מצוה עלינו לאהוב את הגר אך החוק מונע זאת. המתגיירים החדשים לא יוכרו כגרי צדק על ידי ציבור גדול וממילא לא יוכלו להתערות בציבור. החשש מפני גיור שאינו תקף ימנע מבנות להינשא לגרים.

הרב אליקים לבנון : "אין לנו שום זכות ליטול חיים"

הרב אליקים לבנון
לקראת התכנסותה של ועדת "חוק חולה הנוטה למות" שתחל השבוע את עבודתה, מבהיר הרב אליקים לבנון כי על פי ההלכה, "חיים הם למעלה ממסגרתו המוגבלת של המין האנושי ולכן גם אין לנו כל היתר ליטול חיים".

זכויות יוצרים, והעתקת תרופות

הרב יצחק גרינבלט
אחר ארבע שנים זכינו שהוכרז בארה"ב שישראל יצאה מהרשימה השחורה של מדינות שמתירות העתקת תרופות וזיופן, וממילא דבר זה משנה באופן משמעותי את המסחר בישראל, בהסכמת חברות למכור תרופות לישראל, וממילא גם בפן השני, של ישראל לחו"ל, ראוי להתבונן מעט בפן ההלכתי של הדבר, האם באמת לפי ההלכה הדבר אסור? כיצד ראוי להת…
הקודם   1    2    הבא