ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

לראשונה בישראל: משתלה עם פיקוח הלכתי לכלאיים וערלה

לראשונה בישראל: משתלה עם פיקוח הלכתי לכלאיים וערלה

החלה לפעול המשתלה הראשונה בארץ  עם פיקוח הלכתי של 'מכון התורה והארץ' בנושאי כלאיים וערלה. משתלת מרמלשטיין הנמצאת בצומת גני טל סמוך לגדרה, שייכת למשפחת מרמלשטיין ממגורשי גוש קטיף. בעקבות שאלות הלכתיות רבות של לקוחות המשתלה, יצר מורדי מרמלשטיין בעל המשתלה, קשר עם מכון התורה והארץ, מה שהבשיל בסופו של דבר לפיקוח הלכתי של ממש בכל הנוגע לערלה וכלאיים. פיקוח ערלה אמנם קיים כיום בחלק מהמשתלות הסיטונאיות, אולם מדובר במשתלות בהן לא קונים לקוחות פרטיים. פיקוח בנושאי כלאיים לא קיים כיום באף משתלה, וכך הלקוח הפרטי עומד אובד עצות כשכמעט ואין דרך לדעת האם העץ הורכב על כנה כשרה או פסולה, וכן את המניין המדוייק של שנות הערלה. מטרת הפיקוח היא שלקוח יוכל לקנות עץ ללא כל שאלה, ויוכל לדעת את כל גלגוליו מאז יצירתו במשתלה הסיטונאית ועד להגעה אליו הביתה. הקונים במשתלת מרמלשטיין אף מקבלים במסגרת הפיקוח דף הנחיות המפרט את צורת השתילה הנכונה, את הבעיות השונות העלולות להיווצר ואת הפתרונות להם.

למידע נוסף>>

אדם וחיה – משחק מחשב ומערך שיעור בנושא צער בעלי חיים

אדם וחיה – משחק מחשב ומערך שיעור בנושא צער בעלי חיים

האם מותר לרסס נמלים בבית? האם מותר לדוג לשם בילוי בלבד? והאם קניית עוף במכולת היא צער בעלי חיים? על השאלות הללו ועוד לומדים הילדים במשחק החדש שעוסק ב'צער בעלי חיים' על פי ההלכה. לצד המשחק מוצעים גם מערכי שיעור בנושא, שמיועדים לבתי ספר יסודיים ומעבירים את התכנים בדרך חוויתית. דרך המשחק ומערך השיעור לומדים הילדים את גדרי איסור צער בעלי החיים, אולם גם מבינים מתי מותר להשתמש בבעל החיים למטרה ראויה, ומתי מותר לפגוע בבעל חיים הגורם לנזק או מהווה סכנה. המשחק מצטרף לעשרות משחקים, סרטונים ודפי יצירה הנמצאים כיום באתר הילדים של מכון התורה והארץ, וזאת מתוך רצון להנגיש את קיום המצוות התלויות בארץ ואת נושא הקיימות לילדים ונוער.

למשחק 'אדם וחיה' לחצו כאן>>
למערך השיעור לתלמידי היסודי לחצו כאן>>

מכון TV

באחד באדר משמעין על הכלאים - חביתותים אורך הסרט: 2:31 ד'

באחד באדר משמעין על הכלאים, הכירו את הפיתוח החדש "חביתותים", חבית אחת שניתן לגדל בה שתילים שונים, האם יש בה בעיה של כלאיים?

מכון התורה והארץ לשרותך

מדריכים הלכתיים לחודש אדר

מדריך הלכתי על מנהג מחצית השקל, זמן הנתינה, מי צריך לתת והאם ניתן לתת ממעשר כספים? 

לקריאה לחץ כאן>>

מה שווי מחצית השקל היום? מדריך הלכתי מעודכן לשנת תשע"ז

לקריאה לחץ כאן>>

דיני מתנות עניים מה נותנים? למי נותנים? שווי המתנה ועוד מדיני המצווה במדריך הלכתי מקוצר

לקריאה לחץ כאן>>

(צילום: יונתן סינדל פלאש 90)

 

ספריית ההרצאות מהכנס השנתי בנושא 'וחי אחיך עמך' לצפייה ישירה

כל ההרצאות והשיעורים מהכנס השנתי שהתקיים בחודש הקודם, זמינים לצפייה באתר המכון: מתי יש חובה לתרום כליה? כיצד מקיימים מתנות עניים בימינו? מה עושה קרן בית האוצר? דלמות ערכיות בשירותי הרווחה, חידון הארץ ומצוותיה ועוד...

לצפייה לחץ כאן>>